RAMYBĖS KAINA LIETUVOJE
Esame Vilniuje privačių kultūros namų įkūrėjai ir jaukaus viešo japoniško sodelio iniciatoriai, kuris džiugina vilniečius ir miesto svečius. Mano mama dalininkė Dalia Dokšaitė išaugo šioje vietoje. Pastačius naujus namus už čia turėtą žemę gavome butą ir kūrybines dirbtuves. Visą savo gyvenimą skirdama kūrybai, mūsų Lietuvos istorijai, senajai Baltų kultūrai, Vilniui, ji sukūrė paveikslų ciklus garsinančius Lietuvos vardą užsienyje ir net Tolimojoje Japonijoje „Lietuvos Kelias“, „Lietuva“, „Nerija“, „Sakrališkasis Vilnius“...
Dailininkė Dalia Dokšaitė
Tačiau, mūsų kuriamą ramybės oazę 2021 m. sudrumstė triukšmą kelianti šalia esanti odontologijos klinika, kuri be tinkamo projekto ir reikiamų leidimų atnaujino vėdinimo ir kitą įrangą tam, kad plėstų savo veiklą ir atlikinėtų operacijas. Be namo gyventojų žinios prisijungė bendro naudojimo patalpas koridoriuje, prie jau turimos vėdinimo sistemos pajungė papildomus ortakius į požeminėje parkavimo aikštelėje esančią dūmų šalinimo angą, o gaisro gesinimo liuke ant namo stogo išpjovė skylę ir pritvirtino savo oro išstūmimo ortakį. Ši anga ir liukas skirti gaisro atveju pašalinti dūmus bei karštą orą iš namo. Net mūsų balkono pusėje ne pagal namo projektą yra prasivedę savo dalį ortakio ir piktinasi, kad mes pas save deginame smilkalus, nes šiltuoju metu per langus jaučiami medikamentų kvapai dėl kurių skundėsi ir kiti kaimynai... Deja, nei viena valstybinė institucija atlikdama patikrinimus nepareikalavo iš jų projekto, ar tinkamai nesiaiškino kas skleidžia nuolatinį ūžimą ir vibracijas per namo konstrukcijas ypač nakties metu, kurių seniau nebuvo.
Pašiepdami mus, sodą ir mūsų veiklą, bei pasinaudoję tuo, kad menininkų kūrybinėse dirbtuvėse nėra taikomos higienos normos, klinika nevaržomai kelia ne tik triukšmą, bet ir skleidžia infragarso ir žemadažnio bangas bei vibracijas, taip trukdydami kūrybiniam darbui, bei kenkdami mūsų sveikatai. Negana to, šalia mūsų kūrybinių dirbtuvių ir kito buto miegamojo sienų, padalinę savo tualetą į dvi dalis be tinkamos garso ir vibracijų izoliacijos įrengė techninę patalpą, kur laiko didelį triukšmą keliančią įrangą (kompresorių, siurblį). Nors pagal statybos techninį reglamentą tokia įranga negali būti šalia gyvenamųjų, poilsio kambarių, ar patalpų, kur nuolat būna žmonių. Neįspėjus odontologų iš anksto ir atlikus patikrinimą bute ir mokamus tyrimus kūrybinėse dirbtuvėse, veikiant odontologijos klinikos įrenginiams, infragarsas ir žemadažnis garsas turėjo aiškiai pastebimų diskrečių tonų ypač kūrybinėse dirbtuvėse. Būtent infragarso (žmogaus ausis negirdi, mažesnis negu 16 Hz dažnio garsas), žemadažnio bangos (16-200 Hz dažnio intervalas) bei vibracijos per grindis, kurios tiesiogiai veikia žmogaus kūną, centrinę nervų ir virškinimo sistemą, gali sukelti galvos ir vidaus organų skausmus, trikdo kvėpavimo ir širdies ritmą. Visa tai mes patiriame nuolatos, nes gyvename ir dirbame tokioje aplinkoje. Apmaudu, kad dabartinėje geopolitinėje situacijoje, Klinikos savininkė net neatėjo pas mus ir nerado laiko draugiškai pasikalbėti bei išspręsti prasidėjusių problemų, neteikė informacijos, o tik formaliai nukreipė į savo advokatą.
Todėl, visą situaciją turėjome aiškintis patys kreipdamiesi į valstybines institucijas ir galiausiai Teisme. Pradžioje tikėjomės valstybinių įstaigų pagalbos sprendžiant šią problemą ir kreipdamiesi į Visuomenės Sveikatos Centrą, Vilniaus miesto Savivaldybę, Statybų Inspekciją, Vilniaus Priešgaisrinės gelbėjimo Valdybą. Tačiau, galiausiai supratome, kad „skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas“. Praėję daug valstybinių institucijų esame nemaloniai nustebinti, kad dar vis dėl įsisenėjusio biurokratizmo, kartais viešų ir privačių interesų painiojimo ar galimai net korupcijos, dažnai reikiama pagalba nesuteikiama, sprendimų priėmimas vilkinamas, nepasigilinus skundas atmetamas arba permetamas kitai institucijai. Taip paminant esmines žmogaus konstitucinės teises ir gero administravimo principus. Tai patvirtina ne tik mūsų patirtis, bet ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateiktos valstybinių institucijų išsamios Korupcijos rizikos analizės. Jų išvadose pažymima, kad visose institucijose egzistuoja gana didelė korupcijos rizika. O ypač kai netaikomas rotacijos, ar „keturių akių“ principas ir pakartotinai tyrimą atlieka tas pats specialistas, kuriam suteikiama laisvė savo nuožiūra atlikti tyrimą, vertinti rezultatus ir nėra griežtai nustatytų terminų. Pavyzdžiui, mūsų atveju beveik visos institucija nesivargino atsiųsti kitą specialistą ir atlikti pakartotiną tyrimą po mūsų skundo dėl netinkamai atlikto patikrinimo (kartais į skundą atsakinėjo net tie patys skundžiami specialistai). Gal taip tikimasi, kad po skundo tas pats specialistas atliks patikrinimą sąžiningiau ir išsamiau, nei atliko iki tol, ir sutiks, kad netikinamai atliko savo funkcijas. Antikorupciniai skyriai valstybinėse įstaigose tik formaliai atsakinėjo tikėtina gindami savo darbuotojus, nors ir pabrėžė, kad galimas korupcijos apraiškas savo įstaigoje vertina labai rimtai... Specialiųjų tyrimų tarnyba, kaip bebūtų gaila, teigė, kad nėra įgaliota įpareigoti valstybines institucijas atlikti tam tikrus veiksmus, reglamentuoti veiklą ar griežčiau nurodyti laikytis jų rekomendacijų. Seimo Kontrolieriai, kurie turėtų atlikti tikrinimą dėl pareigūnų piktnaudžiavimo ar biurokratizmo, formaliai tarpininkauja ir jų pagalbos sulaukėme tik gaudami atsakymus, kurių neteikė ar netinkamai teikė valstybės tarnautojai. Taigi, jokių nuobaudų, įspėjimų ar pasirūpinti, kad to nebus ateityje nei viena institucija negalėjo užtikrinti.
Vienintelė Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdyba atliko išsamesnį patikrinimą ir atkreipė dėmesį, kad bendro naudojimo patalpos ir ortakiai į parkingą, bei kondicionieriai įrengti ne pagal patvirtintą namo vėdinimo projektą. Taip pat, nustatė, kad požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje įrengtos aktyviosios gaisrinės saugos priemonės neatitinka Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių. Valdyba atlieka patikrinimą ir dėl odontologų vamzdžio ant gaisro gesinimo liuko ir ortakių dūmų šalinimo angoje, kuriuos jie skubiai pašalino po Priešgaisrinės patikrinimo. Tačiau, pateikti tyrimo metu surinktus duomenis ir informuoti apie tyrimo eigą atsisakė. Nors Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 22 straipsnis numato, kad skundą pateikęs asmuo dėl galimai pažeistų teisių ar teisėtų interesų, turi teisę susipažinti su administracinės procedūros metu gautais dokumentais ir kita informacija, bei pateikti papildomą informaciją ir duoti paaiškinimus. Tai patvirtino ir Seimo kontrolieriai, kurie įpareigojo Priešgaisrinę pateikti išsamų atsakymą.
Namo administratoriaus funkcija yra sukurti saugią ir ramią aplinką daugiabučio namo gyventojams. Būtent jie turi užtikrinti, kad nebūtų atliekami savavališki pakeitimai bendro naudojimo objektuose ar inžinerinėse sistemose, bei bendro naudojimo patalpų užėmimai. Tačiau, ypač pastaruoju metu daug gyventojų skundžia nesąžiningus Savivaldybės paskirtus administratorius. Galbūt dėl didelio besikreipiančių skaičiaus, Vilniaus miesto Savivaldybėje dirbantys specialistai specializuojasi į šabloninių atsakymų teikimą, bet ne į problemų sprendimą iš esmės. O daugeliu atveju, pats Savivaldybės būsto poskyris galiausiai rekomenduoja gyventojams spręsti ginčus teisme arba keisti administruojančią įmonę. Nors Savivaldybė turėtų sudrausminti ir stebėti, kad jų paskirtas administratorius tinkamai atliktų savo pareigas, bei paisytų LR įstatymų, o esant reikalui skirtų nuobaudas. Tačiau, supratome, kad administratoriai dažnai turi visišką savivalę ir jaučiasi nebaudžiami. Visgi tikėdamiesi, kad naujas administratorius padės sutvarkyti technines ir kitas problemas, iniciavome naujo administratoriau keitimo procesą, kuris nebuvo lengvas, nes reikėjo įtikinti daugumą gyventojų balsuoti už tą patį administratorių. Tuo metu odontologijos klinika skubėdama atliko savo grindų remontą, po kurio pas mus patalpose ir bute prasidėjo dar ir grindų drebėjimas visą parą. O naujam administratoriui perimant namą netikėtai net du kartus vakaro ir nakties metu buvo įsijungusi namo priešgaisrinė sistema sukeldama visus kaimynus ant kojų.
Pradžioje administratorius bandė aiškintis priežastis ieškodamas triukšmo šaltinio, tik ne pas odnotologus, kurie teigė kad nakties metu viską išjungia, bet ant stogo. Žinoma, už naktinius patikrinimus mums išrašė sąskaitą, nors ir šaltinio nerado. Nakties metu triukšmui tik didėjant ir dėl grindų drebėjimo kartais net negalint miegoti, aiškinomės situaciją patys. Pastebėjome, kad parkingo vėdinimas neįprastai garsiai veikia net nakties metu sinchroniškai su ūžimu iš odontologijos klinikos, todėl kreipėmės į namo administratorių, kuris, kaip ir senasis administratorius jokių gedimų nenustatė. Tačiau, pabendravus su vėdinimo specialistais paaiškėjo, kad mūsų name priverstinis vėdinimas turi įsijungti tik porą kartų dienos ir vakaro metu, bei kai viršijamas CO (anglies monoksido) lygis suvažiavus daugiau mašinų ar kažkam stovint su įjungtu varikliu ilgesnį laiką, kas labai nerekomenduojama. Kitu metu, vėdinimas parkinge neturi veikti. O pasirodo Co automatinį šalinimą mūsų name techninis darbuotojas atjungė ir greičiausiai laiko palikęs vėdintis nuolatos. Kadangi parkingas eina po mūsų butu ir patalpomis, tai sukelia pas mus nuolatinį grindų drebėjimą ir ūžimą tiek patalpose, tiek bute. Norime pabrėžti, kad iš keturių butų pirmame aukšte, visi trys butai esantys arčiau dūmų šalinimo angos girdi ūžimą, tačiau administratorius iki šiol dėl to nesiėmė jokių veiksmų.
Žinome, kad daug gyventojų turi problemų su triukšmu, bet situacija pasidaro dviprasmiškai graudi, kai tas pats Nacionalinis Visuomenės Sveikatos centras išduoda higienos leidimus, ir pats juos tikrina. Daugelis čia dirbančių specialistų yra baigę su sveikata susietą specialybę. Greičiausiai, todėl ir tikrina tikėtina „savus“ tai neišjungdami visos įrangos, kaip reikalauja patikrinimo eiga, tai neįjungdami maksimaliu rėžimu, ar kitaip pagelbėdami neviršyti ir taip užkeltų triukšmo, infragarso, žemadažnių ir vibracijų normų. Visus patikrinimus Visuomenės sveikatos centras atliko tik miegamuosiuose kambariuose, neatlikdami tyrimų kūrybinėse dirbtuvėse ar daugiabučio namo aplinkoje, nors LR Higienos normos taikomos ne tik gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bet ir jų aplinkoje. Be to, Visuomenės Sveikatos Centro laboratorija nėra akredituota atlikti visą žmogaus kūną veikiančios vibracijos gyvenamojoje aplinkoje tyrimus, kas ypatingai neigiamai veikia fizinę ir psichologinę sveikatą. Po patikrinimų surašydami atitinkamas išvadas, kartu su triukšmo kėlėjų pateikta informacija, kurios patikimumo netikrina ir nesiremia faktinėmis aplinkybėmis. Būtent šio Sveikatos centro tokiomis išvadomis odontologai rėmėsi Teisme.
Statybų inspekcija dėl kondicionierių atlieka tyrimą jau trečius metus ir jų pateikiami atsakymai atrodo kaip nuolatiniai bandymai išteisinti savavališkai pakabintus kondicionierius, kuriems reikiamus leidimus odontologai bando gauti tik prasidėjus Teismui. Be to, asmenų prašymai valstybinėse įstaigose turi būti išnagrinėti per 20 darbo dienų, tačiau čia tai dėl specialistų trūkumo dažniausiai negalioja. Kai kuriuos atsakymus į savo skundą mes gavome tik po pusės metų, kai kurių laukiame jau tris mėnesius. Sulaukti atsakymai taip pat stebindavo. Pavyzdžiui, pasak Inspekcijos, vėdinimo ortakių parkinge pravedimui per grindis ir bendras sienas statybą leidžiančio dokumento nereikia. Kaip ir didelės angos prakirtimas mūsų balkone pasak jų nėra pažeidimas, nes statybos darbai atlikti daugiau nei prieš du metus privačios nuosavybės bute, nepažeidžia viešojo intereso. Nors, parašius bendruoju Statybų inspekcijos elektroniniu paštu analogišką situaciją, gavome atsakymą, kad koreguojant statinių laikančiąsias konstrukcijas reikia gyventojų sutikimo, projekto ir leidimų, o Kultūros paveldo zonoje, dažnai ir Kultūros Paveldo sutikimo.
Dalia Dokšaitė, sumi-e paveikslų ciklas "Lietuva. Metų laikai" Vilnius
Vilniaus miesto Savivaldybės būsto administravimo poskyris tik mums pateikus visus įrodymus patvirtino, kad užimtos bendro naudojimo patapos, bet jokių veiksmų nesiėmė. Kitų pažeidimų patikrinimo metu neužfiksavo, o Savivaldybės skyrius išduodantis statybų leidimus be gyventojų daugumos sutikimo ir reikalingo Kultūros Paveldo pritarimo suteikė leidimus šešių kondicionierių projektui.
Beje, iš Savivaldybės darbuotojų sulaukėme ir su logika apsilenkiančių atsakymų kurie kelia klausimą kodėl kūrybos žmonės taip engiami, ir iki šiol tinkamai neįteisintas kūrybinių dirbtuvių statusas bei joms netaikomos LR Higienos normos? Vietoje to, kad meno žmonės užsiimtų kūrybine veikla, gindami savo patalpas ir teisę į ramią aplinką tampa patyčių objektu. Pavyzdžiui, besiaiškinant apie menininkų kūrybines dirbtuves su Savivaldybe, gavome siūlymą pakeisti kūrybines dirbtuves-galeriją į kultūros paskirties. Nes, Statinio naudojimo ne pagal paskirtį apraše nenumatyta atvejų, kad meninė (kūrybinė) veikla galėtų būti vykdoma gamybos paskirties patalpose t. y. kūrybinėse dirbtuvėse. Kaip pasakė vienas šmaikštus savivaldybės darbuotojas, geriausia ką gali patarti menininkams, jeigu triukšmas kūrybinėse dirbtuvėse – šokti Afrikos būgnų ritmais su ausų kištukais. Galiausiai, nesulaukę realios pagalbos iš Savivaldybės, mes kreipėmės į Teismą dėl neteisėto bendro naudojimo patalpų užėmimo, kuris po ilgo ir varginančiai brangaus proceso pripažino, kad odontologai neteisėtai prisijungė bendro naudojimo patalpas, kur įsirengė didelių gabaritų vėdinimo įrenginį rekuperatorių, ir turi jas atlaisvinti bei iškeldinti įrangą. Teismo metu gavome ir odontologų vėdinimo projektą, kuris atitinka namo pastatymo projektą, tačiau visiškai neatitinka realios situacijos. Taigi, odontologams vėdinimo pasas net du kartus buvo išduotas nepatikrinus realios situacijos remiantis klaidingu projektu. Net ir po teismo odontologai ir toliau nesivaržydami plečiasi pravesdami papildomus ortakius dūmų šalinimo angoje ir ant dūmų šalinimo liuko iškeldami savo ortakį. Todėl, kyla toks klausimas – kodėl esame nevaržomai terorizuojami, vejami iš savo namų ir kūrybinės erdvės, bei turime izoliuotis nuo tų, kuriems tikrai rūpi ne graži kaimynystė ir kitų sveikata... Siekdami sumažinti bent kažkiek triukšmą ir vibracijas mes patys atlikome kai kurių sienų garso izoliaciją. Nes supratome, kad odontologai greičiausiai net neketina tinkamai izoliuoti nuo triukšmo ir vibracijų savo techninių patalpų ar ortakių, o investuoja į tolimesnį plėtimąsi ir triukšmo kėlimą.
Japoniškas sodas Sei Shin en įkurtas dail. Dalios Dokšaitės iniciatyva
Su valstybinėmis įstaigomis nemalonios patirties turėjome ir įrenginėdami japonišką sodelį, kuris buvo finansuojamas japonų, privačių rėmėjų ir mūsų lėšomis, bei padovanotas Vilniui. Šios iniciatyvos Vilniaus miesto Savivaldybė nelabai palaikė. Bet, visgi sutiko perimti jo priežiūrą, kai sodas bus baigtas įrengti pasirašydami Dovanos Vilniui sutartį ir patvirtindami jo projektą. Deja, kažkuriam kaimynui nepatiko tvora ir atsiuntė Statybų Inspekciją, kurie greitai atbėgo ir vietoje įspėjimo, tuoj pat skyrė baudą, kurią turėjome sumokėti į sąskaitą, skirtą miesto aplinkos gražinimui. Metus turėjome prakęsti nuolatinius grasinimus baudomis ir raginimus griauti tvorą, be kurios sodas nebūtų išgyvenęs. Padavus pačią Inspekciją į Teismą, bauda buvo panaikinta, o leidimas tvorai pakartotinai patvirtintas ir išduotas tos pačios Vilniaus miesto Savivaldybės. Tik tuomet, po dviejų metų buvo perimtas mūsų ir savanorių priežiūros dėka išgyvenęs Tyrosios Širdies sodas, kurio priežiūra dabar gražiai rūpinamės su Vilniaus miesto Parkais. Visa ši mūsų patirtis parodo, kad Lietuvoje esame „visi lygūs, bet yra lygesnių“. Kartais tuos, kurie nenaudingi ir galimai neapsigins su advokatu tuoj pat nubaudžiama, o tuos, kurie naudingi ir pinigingi, bandoma įvairiais būdais išteisinti ir palikti nenubaustais.
Todėl, linkiu nepabijoti ir ginti savo teises, jeigu matote, kad kažkoks įstatymas, tarnautojo atsakymas ar tyčinis vilkinimas apsilenkia su protingumo, etikos ir gero viešojo administravimo principais. Tikiu, kad tik viešindami tokias situacijas galėsime mažinti biurokratizmo, galimai korupcijos ir viešųjų bei privačių interesų neskiriančių tarnautojų skaičių. Valstybinėms institucijoms palinkėsiu antikorupcinio sąmoningumo, mažinti ne tik žodžiais biurokratiškai abejingą požiūrį į besikreipiančiuosius ir nepabijoti priimti teisingus ir reikiamus sprendimus. Daugiau taikyti kokybės vadybos principus praktiškai taip mažinant tiek sau darbo, tiek besikreipiančių pakartotinai žmonių skaičių. Visada reikia prisiminti, kad įstatymai kuriami tam, kad padėtų žmonėms, o ne tam, kad juos ignoruotų, klaidintų ar net kenktų. Įstatymai turi tarnauti žmonėms, o ne atvirkščiai... Ir kad neskambėtų labai viskas neigiamai, nuoširdžiai dėkoju tiems specialistams ir valstybės tarnautojams, kurie išsamiai, profesionaliai ir nevilkindami atsakinėjo, teikė konsultacijas ir palaikė.
P.S. Deja, jau porą metų dail. Dalia Dokšaitė nebeveda užsiėmimų ir neužsiima kūrybine veikla dėl sveikatos problemų, kuriai įtakos turėjo ir turi visa ši tebesitęsianti situacija ir nuolatinis triukšmas... Todėl viešiname situaciją ir tikimės, kad tai sudrausmins ir kartu paskatins odontologus padaryti išvadas, kad toks elgesys su kaimynais tikrai nėra tinkamas ir priimtinas...
Straipsnis VšĮ Japonų kultūros namai projektų vadovės ir Japoniško sodo Sei Shin en prižiūrėtojos Marijos Šimanskaitės 2025 03